Programme Committee

Surname Name Affiliation
Adhia Dhruv H Plus Technologies, Vancouver
Alemi Omid Simon Fraser University
Anirudh Rushil IBM Labs Almaden
Badler Norman University of Pennsylvania
Baltazar André CITAR - UCP
Bardy Benoit EuroMov, Montpellier University
Bastien Marion Centre national de la danse
Berman Alexander Unaffiliated artist/researcher
Bermudez Bertha Ickamsterdam
Bernardet Ulysses School of Interactive Arts + Technology (SIAT)
Bevilacqua Frederic Sound Music Movement Interaction team at IRCAM - Centre Pompidou
Beyls Peter CITAR UCP
Biggs Simon South Australian School of Art, University of South Australia
Boutet Dominique Université Paris 8
Brown Courtney Arizona State University
Brum Medeiros Carolina IDMIL Laboratory
Calvert Tom Simon Fraser University
Camurri Antonio University of Genoa
Caramiaux Baptiste Goldsmiths, University of London
Carlson Kristin Simon Fraser University 
Chandolias Nikolaos Topological Media Lab, Concordia University
Chanhthaboutdy Somphout Université Paris 8
Clay Alexis ESTIA2 Technopole Izarbel
Coleman Grisha Arizona State University
Coupeté  Eva Centre for Robotics, MINES ParisTech, PSL Research University
Dahl Luke University of Virginia
De Loor Pierre École nationale d'ingénieurs de Brest
Dimitropoulos Kosmas Centre for Research and Technology Hellas
Edmonds Ernest Creativity & Cognition Studios, University of Technology, Sydney
El Raheb Katerina University of Athens &  "Athena" Research Center
Fedorova Maria Simon Fraser University
Fetet Isabelle kiineo
Fourati Nesrine Télécom ParisTech
Françoise Jules  SIAT, SFU
Gagneré Georges Université Paris 8
Gibet Sylvie IRISA
Giraud Tom Université Paris XI
Grammalidis Nikos Centre for Research and Technology Hellas
Grourpierre Karleen Université Savoie Mont Blanc
Goebel Johannes EMPAC - Rensselaer Polytechnic Institute
Guez Judith Université Paris 8
Hanneton Sylvain Université Paris Descartes
Hsu Aurie Oberlin Conservatory
Iyengar Varsha ASU
Karavarsamis Sotiris Centre for Research and Technology Hellas
Kemper Steven Mason Gross School of the Arts, Rutgers University
Kitsikidis

Alexandros

Centre for Research and Technology Hellas
Kleinsmith Andrea Department of Computer and Information Science and Engineering, University of Florida
Kovalchuk Yevgeniya University of Essex
Kriefman Laura Guerilla Dance Project
Krzyzaniak Michael Arizona State University
Larboulette Caroline University of South Brittany
Lee Kyungho University of Illinois at Urbana-Champaign
Leroy Laure Université Paris 8
Leymarie Frederic Goldsmiths, University of London
Lioret Alain Université Paris 8
Loke Lian University of Sydney
Mamakos Christina Artist
Manitsaris Athanasios Multimedia, Security & Networking Lab, University of Macedonia
Manitsaris Sotiris Centre for Robotics, MINES ParisTech, PSL Research University
Márquez Elena Mobile Life VINN Excellence Centre
Marteau Pierre-François IRISA
McCormick John Motion.Lab Deakin University
Miller A. Bill University of Wisconsin Whitewater
Morais Alexandre PSA Peugeot Citroën
Moutarde Fabien Centre for Robotics, MINES ParisTech, PSL Research University
Naccarato Teoma Naccarato Dance
Nikolopoulos Spiros Centre for Research and Technology Hellas
Norman Sally Jane University of Sussex
Paine Garth Arizona State University
Paljic Alexis Centre for Robotics, MINES ParisTech, PSL Research University
Prashant Aparajeya Goldsmiths
Reinhardt Dagmar University of Sydney
Reveret Lionel INRIA
Riboud Natacha Association Atout Sens
Richir  Simon ENSAM
Riecke Bernhard E. Simon Fraser University
Roby-Brami Agnes ISIR
Salazar Nicolas University of Leeds
Sanadzadeh Iran University of Adelaide
Sarasua Alvaro Universitat Pompeu Fabra
Schacher Jan C. Zurich University of the Arts
Schramm Rodrigo Plymouth University
Schwarz Diemo Ircam - CNRS STMS
Sciajno Domenico antitesi
Sha Xin Wei Synthesis Center ASU & Topological Media Lab Concordia
Stefaneas Petros National Technical University of Athens
Tholander Jakob MobileLife@Stockholm University
Torres Elizabeth B Psychology Department, Rutgers University
Tsagaris Apostolos Technological Educational Institute of Thessaloniki
Tsang Herbert H. Trinity Western University
Van Nort Doug York University
Varanda Paula Middlesex University
Vatavu Radu-Daniel University Stefan cel Mare of Suceava
Ventura Pablo Ventura Dance Company
Viaud-Delmon Isabelle IRCAM - CNRS
Visi Federico Interdisciplinary Centre for Computer Music Research (ICCMR) Plymouth University
Volioti Christina  Multimedia, Security & Networking Lab, University of Macedonia
Wanderley Marcelo M. McGill University
Westby Margaret Jean Concordia University
Woolford Kirk University of Surrey
Yaremchuk Vanessa McGill University
Zeitoun Yohan Freelance

 

╬čur Sponsors

Golden sponsors:
                 

 

Sponsors:

       

 

Supported
by:

 

 

Supporting
EU-funded
projects:

 

Communication
sponsors:

   
     

   

Organizing Institutions

mines   paris8   mtcg   auth